WINLAND

NORMANOWIE


WINLAND
 
Normanami nazywa się osadników wikińskich którzy osiedlili się w północnej części Francji. W 866 roku wikińska flota pożeglowała w górę Seine i przystąpiła do oblężenia Paryża, co skłoniło francuskiego króla do zapłacenia okupu. Pośród tych wikingów pod Paryż pożeglował także Rollo, wygnany ze Skandynawii i żeglujący jako najemnik w służbie angielskiego króla. Za sprawą Rollo`a zajęte zostały tereny dolnego Seine a w 890 roku - po długim oblężeniu - Saint Lô. W następnych latach Rollo brał udział w wielu rajdach na tereny Francji i cieszył się sławą wielkiego przywódcy. Choć w 911 poniósł klęskę pod Chartes to jednak zdołał jeszcze w tym samy roku wynegocjować u francuskiego króla Charlesa przyznanie, małego rejonu nabrzeża w okolicach ujścia Seine, Wikingom. W zamian za to nowi panowie tych ziem mieli zadeklarować pokój oraz wsparcie wojskowe. Sam Rollo przyjął chrześcijaństwo i stał się diukiem Robertem - poddanym króla Francji. Do roku 980 Normanowie rozwinęli swoją administrację zyskując w Europie znaczne wpływy zarówno kulturowe jak i militarne. Umacniając władzę na nowych terenach wykształcili swój własny system feudalny. Na swej drodze w organizacji silnego państwa napotkali nieznaczny opór szlachty francuskiej która zasiedlała tereny Normandii. Normańscy władcy poradzili sobie sprawnie ze szlachcicami wcielając ich częściowo w szeregi kleru a rycerstwo - w szeregi własnych zbrojnych. Z pomocą tych wasali i rycerzy przeciągnęli na własną także i resztę szlachty wiążąc ją zobowiązaniami feudalnymi wobec diuka. Normanom nie wystarczyły oczywiście ziemie przyznane im przez króla i Francji toteż prowadzili ekspansję zarówno na wschód do hrabstwa Flaundres jak i na zachód na Bretończyków z Contentin i Avranchin. Panowanie Rollo`a kończy się w roku 933. Po nim władze objął ostatecznie książę Wilhelm, syn francuskiej chrześcijańskiej konkubiny Rollo`a, córki hrabiego z Bayeux. W 940 roku Wilhelm uzyskał u króla Ludwika IV odnowienie umowy zawartej z Rollo`em. W roku 942 został zamordowany w zasadzce urządzonej przez hrabiego Flanders - przeciwnego Normanom.
Lata 942 - 996 przypadały na panowanie Ryszarda I - syna Williama. Początki jego rządów były trudne jako że musiał zmagać się z powstaniem związanym z przybyciem do Normandii osadników skandynawskich. W latach 945 - Ryszard odzyskał panowanie nad ziemiami ojca i zawarł przymierze z dukiem Franków - Hugh wzmocnione jeszcze w 960 roku małżeństwem z córką Hugh - Emmą. W 987 pomógł swojemu szwagrowi - Hugh Capetowi objęcie tronu francuskiego. Przyczynił się także do rozwoju arystokracji i chrześcijaństwa na włąsnych ziemiach.
Ryszard II był zaledwie dzieckiem gdy przejmował władzę po ojcu. Gdy dorósł stał się wiernym poddanym króla Roberta - uczestnicząc wraz z nim w licznych wyprawach wojennych wzmacniając tym samym pozycję Normandii pośród księstw francuskich. Ryszardowi zapewnia się także zmianę tytuły władcy Normandii z hrabiego na diuka. Po śmierci Ryszarda II w 1026 księstwo zostało podzielone między dwóch synów: Ryszarda III i Roberta. Młodszy Robert wkrótce zbuntował się przeciwko Ryszardowi i przejął władzę nad całą Normandią pomimo przeciwności tamtejszej arystokracji.
Lata 1027 - 1035 to okres panowania Roberta. Normandia zawdzięcza mu zdobycie ziem od Mantes po Pontoise które były przedmiotem licznych sporów z królem francuskim. Robert zorganizował też wyprawę na Anglię która miała zapewnić jego krewnym tron Anglii, uprzednio stamtąd wygnanych. Niestety jego flota napotkała na sztorm i musiała zawrócić zanim dotarła do celu wyprawy. Robert umarł w Nicei podczas pielgrzymki do Jerozolimy zostawiając tron Wilhelmowi, później znanemu jako Wilhelm Zdobywca.
Normańska inwazja na Anglię - zakończona sukcesem - poprowadzona przez Wilhelma jest punktem zwrotnym w historii Europy a także uważana jest za kres epoki wikingów. Decydującą bitwę stoczono pod Hastings 27 września 1066 roku, gdzie Normanowie odnieśli wspaniałe zwycięstwo nad Anglikami a Harold - król Anglii został zabity. W dzień Bożego Narodzenia Wilhelm koronował się w Londynie na króla, bezwzględnie rozprawiwszy się z tamtejszą arystokracją.


Autor zdjęć: Aegir
WINLAND
WINLAND
WINLAND


OPINIE:

Krzesimir powiedział dnia: 07.01.06 20:22
Bitwa pod Hastings była 14 października a nie 27 września 1066 roku!! Ta wiadomośc dla wszystkich pozostałych winladczyków jak nie jesteście pewni dokładnej daty to piszcie sam rok, lepiej napisać tylko rok niż błędną datę.
WINLAND WINLAND
biuro@intechspiration.com, www.intechspiration.com
Id dokumentu
WINLAND