Facebook
Twitter
YouTube
Bractwo Historyczne WINLAND


WINLAND

ANEKSJA NAWIIHistoria zaczęła się już w 15 roku n.W. (2015). Otóż na jednym ze sławnych turniejów na Wolinie Czcibor z Cieszyńskiego Rodu z Gołęszyc oznajmił Jarlowi Ottarowi, że jego wódz Kniaź Sieciech Leniwy pragnie Nawię najechać, sąsiada i sojusznika Winlandu. W tym samym momencie gdy jeszcze zdanie odbijało się echem po palisadzie Wolińskiej, Jarl Ottar kazał słać posłów co koń wyskoczy aby wręczyć wypowiedzenie wojny Kniaziowi Dragowi Władcy Nawijskiemu, nim posłowie od Kniazia Sieciecha Leniwego dotrą.
Taki oto był i początek.
Co działo się później to nikt nie wie, ale podejrzewa się, że Władca Nawijski Drago będąc bardzo zmyślnym i rozumnym politykiem długo wodził za nos i Jarla Ottara i Kniazia Sieciecha Leniwego.
Wielki szacunek dla takowego Władcy, że nie orężem, ale słowem lud swój od niewoli niechybnej uratował.
Tak minęły dwa lata.
Myślę, że Kniaź Drago miał szczęście, ponieważ i Cieszyński Ród z Gołęszyc i Winland uwikłani byli na ten czas w wojny na Południu Midgardu.
No ale wracając do tematu .. nastał zimowy okres spokoju i rachowania na przyszły rok. W tym oto okresie Władca Nawijski Drago, powiadomiony został, że 5 grudnia 17 roku n.W. (2017), zbrojnie granicę przekroczył Jarl Ottar. Szybko wieści dotarły do Suraża, że oto Jarl Ottar, prowadzi najsilniejszą załogę zbrojną zwaną Pięścią Winlandu. Mimo iż Suraż dzielną choć nieliczną załogę miał, wiedział Kniaź Drago, że z tymi zbójami nie ma żadnych szans. Tym bardziej, że sam głosił po Midgardzie, że owi wojowie z Pięści Winlandu to płatów przednich w rozumie nie mają, przez co bezprzykładnymi okrutnikami w Midgardzie są.
Jakież zdziwienie było mieszkańców i samego Kniazia Draga, gdy Jarl Ottar, zostawił swoje zastępy zbrojnych, ukłonił się Dragowi i nakazał wstawić drugi tron do głównej hali. Mówiąc przy tym, że nie przybył tu jako zdobywca i nie godzien jest zasiadać na tronie Kniazia Draga, lecz jako opiekun ziem Nawijskich. Opiekun, który chronić lud i ziemie będzie przed zakusami innych władców, a w szczególności Kniazia Sieciecha Leniwego z Cieszyńskiego Rodu Gołęszyc.
Jarl Ottar oprócz tego zapewnił, że z tytułu opieki nie będzie pobierał żadnego podatku, nie będzie ingerował w żadne sprawy wewnętrzne Nawii. Pozostawi jeno załogę zbrojną i wcieli Nawię w granicę Winlandu.
Drago przystał na owe warunki.
A Jarl Ottar od dzisiaj zwanym został Jarlem Ottarem Władcą Winlandi, Ziem Czerwonego Wilka, Zdobywcą Srebrnej Góry i Opiekunem Nawii.
Po przypieczętowaniu ustaleń uczta się zaczęła. Jarl i Kniaź długo dysputowali, ale o czym to już tajemnicą ich pozostanie.

Autor kroniki: Thorolf Wygnaniec


Aneksja Nawii 
Kniaź Drago (z lewej) i Jarl Ottar Władca Winlandii, Ziem Czerwonego Wilka, Zdobywca Srebnej Góry i Opiekun Nawii

Autor zdjęcia: Magda Właszek


MAPA MIDGARDU z 5.12.2017
Aneksja Nawii dokonana przez Winland
Mapa MidgarduBractwo Historyczne WINLAND


| Białystok 2002 | Autor serwisu: Thorolf | Polityka Prywatności | Kontakt: druzyna@winland.pl |